Zapewnić maksymalną skuteczność

Magdalena Sojka
Magdalena Sojka

Ilustracje: Maja Maciejko

Nanocząsteczki srebra i złota, mikroskop za 200.000 dolarów, złota kątnica stworzona z myślą o leczeniu zębów arabskich szejków. To wszystko naprawdę istnieje w Klinice Doktora w Katowicach?

Tak, a nawet więcej. Chcąc zapewnić naszym pacjentom najskuteczniejsze leczenie i najtrwalsze efekty dysponujemy sprzętem na miarę najnowocześniejszych gabinetów na świecie. Nie jest to żadna ekstrawagancja, jedynie zapewnienie maksymalnej skuteczności.

Złoto w leczeniu zębów pełni jakąś funkcję, poza luksusowym wydźwiękiem?

Oczywiście, że tak, kluczową funkcję. Zastosowanie złota w leczeniu zębów to nie ekstrawagancki wymysł stomatologów, tylko sposób na większą skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Zaletą złota jest jego kompatybilność z tkankami organizmu (nie wywołuje reakcji uczuleniowych) oraz właściwości przeciwbakteryjne. Zabezpiecza przed wtórnymi infekcjami i wtórną próchnicą po zakończeniu leczenia. Gwarantuje nam tym samym trwałe efekty leczenia – nie tylko leczenia próchnicy, ale także leczenia kanałowego i implantologicznego.

Mikroskop neurochirurgiczny to standard w implantologii w Pańskiej Klinice?

Zdecydowanie. Wykorzystanie precyzyjnego mikroskopu, który stosuje się również przy operacjach neurochirurgicznych, pozwala na bezproblemowe i bezpieczne wstawienie implantu nawet, jeśli zabieg wykonywany jest w bliskiej odległości do nerwu lub zatoki szczękowej. Zastosowanie takich technologii daje gwarancję skuteczności. Jest przy tym dużym wydatkiem dla kliniki i poważną inwestycją, stąd ceny zabiegów muszą odpowiednio wyższe. Zgodnie z prawami rządzącymi gospodarką i rynkiem.

Co jeszcze wykorzystują Państwo w codziennej pracy?

W naszej klinice stosujemy nie tylko neurochirurgiczny mikroskop. Wykorzystujemy również złotą kątnicę, którą dostaliśmy w uznaniu od właściciela szwajcarskiej firmy Nouvag, Bedy Huttera. Dysponujemy też mikroskopem Olympus, jedynym tak dokładnym w Polsce. Jego koszt to 200 tys. dolarów. W przeciętnym gabinecie cena założenia implantu to ok. 3 tys. zł. W klinice z najwyższej półki koszt ten sięga 5,5 tys. zł. W tym jednak przypadku poza wymienionymi nowoczesnymi urządzeniami stosuje się również standardowo preparat z nanocząstkami srebra i złota, który eliminuje ryzyko wystąpienia komplikacji i stanów zapalnych. Przed każdym zabiegiem wykonujemy także precyzyjną tomografię stożkową najnowocześniejszym aparatem I-CAT. Pozwala to szczegółowo zaplanować procedurę implantacji. Po zabiegu pacjenci mogą też korzystać z pola magnetycznego, które ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, przyspieszające gojenie ran.

W bardziej popularnych procedurach, jak leczenie próchnicy czy leczenie kanałowe, również stosują Państwo jakieś niecodzienne technologie?

Standardowo wykorzystujemy wspomniane już wcześniej nanocząstki srebra i złota.  Dodatkowo stosujemy ozon o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych, który dociera do najmniejszych szczelin systemu kanałów korzeniowych, skutecznie je dezynfekując. Dzięki korzystaniu z nowoczesnego sprzętu (np. szwajcarskiego urządzenia Nanotec Endo), usuwającego do 25% więcej tkanek z kanałów korzeniowych, ogranicza się możliwość pojawienia powikłań związanych z nieprawidłowo przeleczonymi zębami, tj. udar mózgu, zapalenie serca, utrata wzroku, alergia, zapalenie stawów. Dzięki wykorzystaniu szerokiej gamy rozwiązań naukowych i technololgicznych, najlepiej wyposażone kliniki stomatologiczne dają dożywotnią gwarancję na leczenie kanałowe – tak, jak nasza Klinika. Jedynym minusem pozostaje wyższa niż w przeciętnych gabinetach cena. Jednak to pozostawiamy zawsze do decyzji i uznania pacjenta.

Często rozmawia Pan z pacjentami?

Każdego dnia, z niemal każdym pacjentem naszej Kliniki. Obok kierowania zespołem specjalistów, kontakt z pacjentem jest dla mnie najważniejszym elementem codziennej pracy. Ludzie potrzebują spokojnej rozmowy, poczucia zaufania i bezpieczeństwa. Ta potrzeba przez większość gabinetów stomatologicznych jest niedoceniana. Zgodnie z filozofią naszej Kliniki, pacjent, wraz ze swoją historią, emocjami i potrzebami, jest najważniejszy. Dlatego stworzyliśmy pokoje rozmów, które nie mają nic wspólnego z zimnym i sterylnym gabinetem. Po konsultacji medycznej, w ciepłej atmosferze rozmawiamy z pacjentami o ich stanie zdrowia i możliwościach jakie daje nam medycyna (i technologia) w ich przypadku.

Pokój rozmów brzmi trochę jak wizyta u terapeuty, nie stomatologa…

Czasami tak faktycznie bywa… Proszę mi wierzyć, że pacjenci nie oczekują od nas tylko wyleczenia zębów. Prowadzę wiele nie tylko interesujących, ale i delikatnych rozmów z pacjentami. Wymieniamy się wzajemnie historiami, doświadczeniem, spostrzeżeniami na ważne tematy.

Taka rozmowa pozwala przezwyciężyć lęk i zminimalizować stres związany z leczeniem stomatologicznym?

Z pewnością. Jednak jesteśmy również przygotowani na wypadek, gdyby nie rozmowy nie wystarczyły. Zapewniamy pacjentom możliwość leczenia bez bólu, w narkozie lub pod wpływem podtlenku azotu, znanego szerzej jako gaz rozweselający. To rozwiązanie jest naprawdę ciekawym doznaniem, sam próbowałem.

Wracamy więc do rozwiązań i możliwości leczenia. Mając już tak wiele w Klinice, jest miejsce na więcej rozwiązań?

Wciąż pracujemy nad poszerzaniem możliwości leczenia. Aktualnie skupiamy się na rozwoju badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane wraz z przeprowadzanym leczeniem stomatologicznym. Mam tutaj na myśli badania genetyczne i alergologiczne. Nietolerancje pokarmowe są często widoczne gołym okiem podczas badania stomatologicznego. Jeśli wykluczymy problemy stomatologiczne, które mogłyby się przyczyniać do rozwoju podrażnień w jamie ustnej, należy zwrócić uwagę właśnie na alergeny pokarmowe. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści pacjentom. Wykrycie alergii i opracowanie odpowiedniego planu żywienia – diety wykluczającej alergeny, przez specjalistę dietetyka pozwala pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości z korzyścią dla zdrowia pacjenta.

W moim przekonaniu skuteczność współczesnej stomatologii opiera się na kompleksowym podejściu do pacjenta i wykorzystaniu zaawansowanych technologii, zarówno w obszarze diagnostyki, jak procesu leczenia.

Przeczytaj również

Kalarus na dziś

Kalarus na dziś Trójka artystów tworząca Pracownię projektowania Plakatu na

BABIE LATO

BABIE LATO Sesja Babie Lato to feria barw, zabawy światłem,